Wirtualna wycieczka Wirtualne archiwum Facebook Kup bilet
Allo, Allo Kup Bilet
A A A
Wszystko o kobietach. Wszystko o mężczyznach.

Wszystko o kobietach. Wszystko o mężczyznach.

Autor:Miro Gavran

Reżyseria: Bartłomiej Wyszomirski

Premiera: 28-03-2015

Miro Gavran

Wszystko o kobietach. Wszystko o mężczyznach.

Sve o ženama. Sve o muŝkarcima.

 

Przekład: Anna Tuszyńska

Data premiery: 28 marca 2015 r.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Bartłomiej Wyszomirski

Scenografia: Iza Toroniewicz

Realizacja świateł: Kazimierz Kowalski

Asystent reżysera: Piotr Szejn

Inspicjent: Nina Chodkowska

 

Wszystko o kobietach.

Obsada:

Maria Semotiuk

Marta Masłowska

Teresa Suchodolska

 

Wszystko o mężczyznach.

Obsada:

Piotr Boratyński

Artur Hauke

Piotr Szejn

 

Wszystko o kobietach to wnikliwe spojrzenie na zaskakujące życie kilku kobiet, będących na innych etapach dostrzegania swojej kobiecości. Sztuka Miro Gavrana to splot historii o przyjaźni, macierzyństwie i miłosnych perypetiach bohaterek, które różnią się od siebie nie tylko charakterem, ale także percepcją rzeczywistości i postawą wobec świata.

            Wszystko o mężczyznach zaś, to sztuka, przedstawiająca obraz współczesnego mężczyzny, borykającego się z problemami ludzkiej natury. Gavran precyzyjnie konstruuje świat męskich rozmów, a typy bohaterów, kreślone niekiedy stereotypowo, oddają istotę męskiego spojrzenia na egzystencję.

            Spektakl  Wszystko o kobietach. Wszystko o mężczyznach zabierze publiczność w podróż po świecie damsko-męskich dylematów, gdzie wszystko opowiedziane zostanie szczerze, sentymentalnie, ale przede wszystkim z dużą dawką doskonałego humoru.

 

Miro Gavran

 

       Dzieła Miro Gavrana przetłumaczone zostały jak dotąd na 37 języków, a według jego dramatów odbyło się ponad 250 premier teatralnych, które obejrzało ponad trzy miliony widzów na całym świecie. W przeciągu ostatnich dwudziestu lat Gavran stał się bez wątpienia najczęściej wystawianym chorwackim pisarzem dramatycznym w kraju i na świecie, a ostatnio stał się jednym z najczęściej wystawianych europejskich dramatopisarzy w ogóle. Do końca kwietnia tego roku odbędzie się dziesięć nowych premier   między innymi w Stanach Zjednoczonych, Azji i Europie.  Po premierze w Teatrze im Aleksandra w Sewruka odbędzie się  pierwsza premiera  „Wszystko o kobietach“ w języku estońskim,  w reżyserii Kailii Viiadas.

    Miro Gavran zadebiutował w 1983 roku na scenie teatru GAVELLA w Zagrzebiu dramatem ANTYGONA KREONA, w którym w mocny sposób wypowiada się o politycznej manipulacji. Trzy lata później w dramacie NOC BOGÓW zajmuje się relacjami artysty i władzy w systemie totalitarnym. Następnie pisze cykl dramatów " Wszystko mężczyznach" i "Wszystko o kobietach", których motywem przewodnim są relacje damsko-męskie. W 1999 zostaje uznany za najlepszego dramatopisarza Europy Środkowej (nagroda „Central European Time“). W Polsce grane były takie jego sztuki, jak: Mąż mojej żony“, „Wszystko o kobietach“, Wszystko o mężczyznach“, „ Noc Bogów” i „Hotel Babilon“.

 

 

Bartłomiej Wyszomirski - reżyser, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie na Wydziale Reżyserii Dramatu w 1996 .

W latach 1989-93 był adeptem w Teatrze Lalki i Maski Groteska w Krakowie. Karierę reżysera rozpoczął w Teatrze Polskim w Szczecinie spektaklami "Czarowna noc" Sławomira Mrożka i „Świeczka zgasła” Aleksandra Fredry. Później tworzył spektakle m.in. w teatrach w Krakowie, Opolu, Kielcach, Gdańsku, Zakopanem, Elblągu i Łodzi.

W Elblągu zrealizował między innymi: "Antygonę w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego – 1997 , "Pamiętnik Narkomanki" Barbary Rosiek – 1998 (wyróżnienie na I Ogólnopolskim Festiwalu Małych Form Teatralnych Twórczości Profilaktyczno-Alternatywnej OF-PTA - , "Celebracje" Krzysztofa Bizio – 2006 , "Świętoszka" Moliera – 2008 ,"Aż do bólu" Williama Mastrosimoniego – 2009.